Rethink Nutrition

Nutritious Meals on a Budget

People are always telling us that they want to eat healthfully but that it's just too expensive to do so. While it is true that there are many "natural", organic health food products lining the grocery store shelves these days that have a high price tag, you don't have to purchase those items in order to prepare nutritious, balanced meals and snacks.

While purchasing and preparing more foods at home certainly involves an investment of time, you don't need to buy $8 jars of peanut butter and $5 boxes of pasta to make nutritious meals at home. My hope is to give you a glimpse into a few weeks of groceries in our house and what we used them for to show that eating nutritious, balanced meals and snacks doesn't have to cost a fortune.

A budget is a personal thing and the amount spent on food will vary from household to household. Some people will spend more than what is below and some will spend less. My intent is not to tell you how much you should spend or what you should buy, but to show an example of how purchasing nutritious foods can be relatively affordable, particularly when compared to eating out.

A few things to note before we dive in:

  • Our groceries are mainly for two people that eat three meals and two to four snacks daily. For the first week I discuss below, we had a friend staying with us on weekdays, which meant dinner was for three people most nights.
  • We typically spend between $50-75 per week on groceries.
  • I plan dinner for weeknights and we eat leftovers or other random foods for dinner on weekends. If we eat out, it would be on a weekend but it's rare and, if we do, it comes out of another budget separate from our grocery budget.
  • We essentially always have a baked good or ice cream in the house for sweet snacks and restock those items or ingredients as we run out.
  • We shop at Aldi for most items and then go to Dillon's for anything Aldi doesn't carry. I also check for coupons and sales because some things are cheaper at Dillon's when on sale.
  • We prefer to buy organic meats for the most part but that doesn't happen 100% of the time. For all other items I just buy whatever is cheaper or what we like the taste of better.
  • For more on how we plan meals and make a grocery list, check out this post.

Let's take a look at the first week:

This week, we were completely out of snack items at home and at work, so we bought more of those items than usual. However, we were also eating dinner with family one night to celebrate a birthday, so we had one less dinner to buy ingredients for than usual. It typically evens out like this so that our spending stays pretty consistent.

Here was our dinner plan for this week (for 3 people):

Mexican rice casserole

Turkey chili + cornbread

Black bean soup + leftover cornbread

BBQ chicken pizza

I make the cornbread and pizza crust from scratch, as both use ingredients we always have (flour, salt, sugar, etc) and they're quick to throw together. I found organic chicken on clearance a few weeks before this for about $1.50 per pound (!!) so I bought a lot and froze it. I put the chicken pizza on the menu for this week to use some of that chicken that I had already cooked.

Aside from ingredients for the dinner meals, we got apples, white cheddar popcorn, tortilla chips, string cheese, cheese crackers, wheat crackers, salsa, yogurt, and grapes for snacks. Lunch was leftovers or turkey + cheese sandwiches.

We also got cereal for breakfast for my husband. I currently like toast or frozen waffles with peanut butter for breakfast but we weren't out of any of those things this week. We go through 1-2 gallons of milk per week, mainly for breakfast but also for baking, drinking at other times of day, etc.

Week 1 Total: $72.63

Here's another week:

Unpictured are 2 gallons of milk, potatoes for the roasted vegetables and sausage meal, and frozen waffles for breakfast that I forgot to pick up the first time at time store.

Here's what was on the dinner menu for this week:

Turkey White Bean Chili

Easy Minestrone Soup

Stacked Enchiladas

Cornbread Topped Chili

Roasted Vegetables + Sausage

The week before this, we had an unexpected dinner with friends pop up, so I saved the ingredients for the turkey chili we had planned that night for this week. The minestrone soup makes a TON, so that provided a weekend meal too and we made some homemade bread to go with it. The roasted vegetables and sausage doesn't have a recipe - it's just broccoli, carrots, bell pepper, potatoes, and chicken sausage all tossed on a baking sheet and baked for ~30 minutes.

Aside from dinner ingredients, we got raspberries, apples, graham crackers, granola bars, and hummus for snacks. We also still had some chips, crackers, homemade granola, cake, and popcorn left from previous weeks. For breakfasts, we got cereal, bread, and (unpictured) frozen waffles. We got some deli turkey and cheese for lunches just in case there wasn't enough leftover soup.

TOTAL: $66.08

Overall, this works out to about $5.20 per person, per day for week 1 and $4.72 per person, per day for week 2 for three meals + snacks that have plenty of fruits, vegetables, fiber, whole grains, and protein.

Eating out is a rare occasion for us not because we don't enjoy it but because, even if we get fast food, we have a hard time getting out of any restaurant for less than $15-20. That's more for one meal than we spend on a whole day of eating for both of us otherwise! Even if we get a Hot-N-Ready pizza at Domino's (which we love), we're still spending at least $6 for one meal that usually leaves both of us a little hungry.

No matter what your budget is, my hope is that you found found some useful tips and ideas here and saw that you don't have to buy costly "natural" or organic items from the health food section of the store to prepare nutritious, balanced meals at home, and that you also don't have to spend hours upon hours in the kitchen.

At Rethink Nutrition, when we work with a client, we're taking into account all of the factors that influence their food choices, including budget. If budget is a concern, know that many insurance companies cover visits with a dietitian at no cost to the individual under their preventative benefits. Check your insurance plan and schedule a visit with one of our dietitians today.

What Others Are Saying

Josie Werts
Image is not available
Josie Werts
Image is not available

"My experience working with Sydney at Rethink Nutrition was wonderful! She helped me see that consistency and balance are an important part in being healthy, and she taught me how to work towards food freedom. It was easy to be honest about challenges, and I was always met with patience and new solutions to try. There were so many days I wanted to give up on recovery, but her encouragement and advice helped me keep going. If you're struggling but hesitant to see a dietitian, I would suggest Rethink because you deserve the care and support to get better. Sydney is truly amazing at what she does. She's my hero!"

Drew Davis
Image is not available
Drew Davis
Image is not available

"I rarely leave reviews for anything online, but I have to say that Anna Binder and the team at Rethink Nutrition genuinely changed my life. After suffering from IBS and acid reflux for years, it only took a few months with Anna's treatment for me to be almost completely symptom free. I have so much more knowledge and control over my health now than I ever thought possible - not to mention that I can eat without hardly any restrictions or concerns anymore. Could not recommend enough!"

Dunia Harmison
Image is not available
Dunia Harmison
Image is not available

"In just over a week of working with Anna, I feel great! I no longer feel the need to lay down during the day, my face is clearing up, and I'm no longer feeling bloated by foods that I eat. If I'm feeling this good already, I'm excited to see how much better it gets in the coming weeks."

* Results can very. Testimonials are the result of clients committed to changing their health.
Virtual Appointments
Rethink Nutrition is offering the option of secure video or phone sessions. Book a virtual appointment today!
Book Appointment
90-Day Food Sensitivity And Gut Repair Program
crossmenu